Trwały makijaż w 5 krokach


Trwały makijaż prezentujący się jak dzieło najlepszej wizażystki nie musi pozostawać w sferze marzeń. Zrobisz go sama! Musisz jedynie pamiętać o kilku zasadach jego wykonywania, a cienie zbierające się w załamaniu powieki, rozmazana pomadka, zrolowany puder czy spływający podkład nie przydarzą się nigdy więcej! Jak samodzielnie wykonać trwały makijaż? Poznaj nasze triki!

5 zasad trwałego makijażu:

  1. Zasada 1 - Zadbana skóra
  2. Zasada 2 - Dobierz odpowiedni podkład do Twojego typu cery
  3. Zasada 3 - Jak dobrze zaaplikować podkład?
  4. Zasada 4 - Technika nakładania kosmetyków na twarz
  5. Zasada 5 - Utrwalenie makijażu

Jak zrobić estetyczny, trwały makijaż?

Przed tobą całonocna impreza, czy biznesowe spotkanie w ciągu dnia? Niezależnie od okazji, make – up nie może cię zawieść! Na udany, trwały makijaż składa się kilka czynników. Podstawą są dobrej jakości kosmetyki, ale równie ważna jest technika ich nakładania, akcesoria oraz… stan twojej skóry.

Ten ostatni aspekt jest niestety często pomijany, ale trzeba powiedzieć to na głos: przesuszona, zanieczyszczona lub podrażniona cera jest jak… dziurawe, porysowane płótno. Nawet najlepszy malarz nie wyczaruje dzieła na niepodatnym gruncie, a farba nie zakamufluje niedoskonałości. 
Dlatego, jeśli marzysz o czystym, eleganckim makijażu, godnym okładki magazynu – najpierw zadbaj o cerę!

Zasada nr 1 - Zadbana skóra

Oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie – to podstawa do tego, by wyrównać strukturę, koloryt i poprawić jędrność skóry. Nie stosuj agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu – przesuszysz ją jeszcze bardziej, niszcząc naturalną barierę ochronną. Sięgaj po łagodne produkty, mające w składzie jak najwięcej naturalnych składników.

Pielęgnacja cery suchej

2 razy dziennie myj buzię łagodnym żelem, następnie tonizuj ją i wklepuj lekki krem nawilżający. Jeśli skóra jest bardzo przesuszona, pod krem możesz zastosować nawilżające serum. Tonizowanie to najczęściej pomijany, ale bardzo istotny krok w pielęgnacji. Tonik przywraca właściwe pH skóry, naruszone przez zasadowy kosmetyk myjący. Tonik zapewnia lepsze wchłanianie produktow do pielęgnacji.

Regularne peelingowanie to kolejny istotny krok w pielęgnacji. Nagromadzony naskórek nie tylko utrudnia oddychanie skórze, ale także ogranicza wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych. Niszczy także efekt makijażu.


Pielęgnacja cery tłustej

Podstawowym błędem w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej jest agresywne oczyszczanie. W ten sposób pozbawia się ją naturalnego płaszcza ochronnego. Skóra, próbując się nawilżyć, będzie wytwarzać jeszcze więcej sebum. Efekt będzie więc odwrotny do zamierzonego.

Pielęgnacja cery tłustej powinna być analogiczna jak przy cerze suchej, z użyciem kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju. Unikaj alkoholu w składzie i stawiaj na składniki normalizujące wydzielanie sebum.

Uwaga – jeśli na skórze obecne są drobne wypryski (np. trądzik), unikaj peelingów ziarnistych. Drobinki rozniosą bakterie i kolejne ogniska zapalne gotowe! W takim przypadku używaj peelingów enzymatycznych, które rozpuszczają, a nie zdzierają naskórek.

Wygładzona, odświeżona, zmiękczona i odżywiona cera to nie tylko schludny, trwały makijaż, ale także… mniej kosmetyków potrzebnych do jego wykonania! Nie będziesz musiała maskować zaczerwienionych obszarów ani wyprysków. Same zalety!

Pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach właściwej pielęgnacji, a pełne osiągniesz mniej więcej po 3- 4 tygodniach.

Pielęgnacyjne SOS dla skóry

Ważna okazja zbliża się wielkimi krokami i nie masz już czasu na zmianę rytuału pielęgnacji skóry? Nawet jeśli do makijażu pozostało tylko kilka dni, zapewnij cerze nawilżenie. Nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami – możesz narazić się na uczulenie. Myj, tonizuj i nawilżaj skórę, sięgnij także po peeling enzymatyczny. Nawilżaj się także od środka – pij dużo zwykłej, niegazowanej wody. Nawet kilka dni nawilżania przyniesie wymierne rezultaty, a makijaż będzie trzymał się mocniej i będzie czysty i estetyczny.

Trwały makijaż zaczyna się… od oczyszczenia organizmu!

Im bardziej zanieczyszczony organizm, tym gorszy stan skóry. Pij więc dużo wody i włącz do diety ziołowe herbatki oczyszczające. Zrezygnuj także z używek, przetworzonej żywności i słodyczy. Już kilka tygodni takiego subtelnego oczyszczania przyniesie efekty – skóra będzie mniej zanieczyszczona!

Reasumując: stan twojej skóry ma o wiele większe znaczenie dla jakości i trwałości makijażu, niż może się wydawać. Być może wcale nie brak ci umiejętności, a jedyną przeszkodą dla wymarzonego makijażu jest nietrafiona pielęgnacja skóry!

Zasada 2 – dobierz podkład odpowiedni do Twojego typu cery

Podstawą schludnego i trwałego makijażu jest podkład. Idealny kosmetyk powinien być jednak dobrany nie tylko kolorystycznie, ale także pod kątem:

  • konsystencji (płynny, gęsty, w musie)
  • krycia (niewielkie lub mocne)
  • właściwości (rozświetlający, matujący, nawilżający...)

Wybór kosmetyków, szczególnie tych profesjonalnych, pozwoli na dobranie podkładu idealnego. Przy suchej, cienkiej skórze niepotrzebny będzie ciężki i kryjący fluid. Może ją obciążyć i stworzyć efekt maski. Skóra przetłuszczająca się czy zanieczyszczona, będzie wymagać z kolei kosmetyku kryjącego, a delikatny, lekko kryjący krem BB czy CC zupełnie nie zda egzaminu.

Jeżeli chcesz metodą prób i błędów szukać odpowiednich podkładów, Pobierz Ebook: TOP 6 Podkładów do Makijażu. Znajdziesz w nim polecane przeze mnei podkłady do każdego typu cery :)

Rada: przed aplikacją podkładu wklep w oczyszczoną buzię lekki krem nawilżający. Zmiękczy i wygładzi skórę, ułatwiając rozprowadzenie fluidu. Unikaj ciężkich, tłustych kremów – podkład może się na nich rolować. Między aplikacją kremu a podkładu odczekaj minimum 10 minut, aby kosmetyk zdążył się wchłonąć.

Baza pod trwały makijaż

Specjalne bazy pod makijaż są niezastąpione w przypadku cery tłustej. Wygładzają i matują powierzchnię skóry, zmniejszając wydzielanie sebum. Dzięki temu zarówno cienie, jak i podkład, trzymają się na skórze dłużej.
Takie bazy mają zazwyczaj w składzie silikony, które wygładzają i napinają skórę. Wiele z nich jest również funkcjonalnych, np.:

  • maskują zaczerwienienia (cera naczynkowa)
  • zwężają pory (cera tłusta i mieszana)
  • nawilżają (cera sucha)
  • rozświetlają (cera sucha, szara, dojrzała)
  • matują (cera tłusta).


Zastosowanie bazy pod makijaż wydłuża jego trwałość. Sprawia również, że docelowego kosmetyku (podkładu lub cienia) będzie można nałożyć mniej! Baza spełni bowiem także funkcję korekcyjną.

Zasada nr 3 – aplikacja podkładu. Czy robisz to dobrze?

Równie istotny co rodzaj podkładu jest sposób, w jaki go nakładasz. Najczęściej są to 3 metody: aplikacja palcami, gąbeczką lub pędzlem. Wszystkie mają swoje wady i zalety.
Aplikując podkład, trzeba mieć na uwadze 3 kwestie:

  • łatwość rozprowadzania
  • dokładność aplikacji
  • ekonomiczność.

Aplikacja podkładu palcami

To sposób szybki i wygodny – wystarczy nanieść na palce pożądaną ilość kosmetyku i rozprowadzić go na twarzy jak krem. To najczęściej wybierana metoda, jednak ma kilka minusów:

  • kosmetyk brudzi palce i zbiera się pod paznokciami i wokół skórek
  • do ładnego krycia zużywasz więcej kosmetyku-sporo zostaje na palcach
  • palcami nie dotrzesz tak precyzyjnie w każdy zakamarek (skrzydełka nosa, okolice oczu)
  • jeśli przed aplikacją nie umyjesz dokładnie rąk, narażasz się na roznoszenie bakterii na twarzy
  • pod wpływem ciepła palców podkład może się nieco rozpuszczać, co skutkować może powstawaniem smug na twarzy.

Gąbeczka 

Gąbeczka (najczęściej w kształcie stożka [jak popularny Beauty Blender] lub trójkątna) pozwala na precyzyjne nałożenie podkładu i idealne rozprowadzenie go bez smug. Aplikacja podkładu za pomocą gąbeczki daje także bardzo naturalny, aksamitny efekt.

Gąbeczka nie ma wielu wad – potencjalną może być fakt, że dość ciężko ją doczyścić z podkładu. Przechowywana w niewłaściwych warunkach to idealna pożywka dla bakterii i pleśni. Jeśli jednak będziesz myć i suszyć ją po każdym użyciu, powinna posłużyć długo.


Rada: przed użyciem gąbeczki zwilż ją wodą i wyduś. Dzięki temu podkład nie będzie w nią wsiąkać. Kosmetyk możesz nanieść na grzbiet dłoni i maczać z nim gąbeczkę, możesz też nałożyć go bezpośrednio na nią. Gąbeczka to najbardziej ekonomiczny sposób aplikacji podkładu!

Pędzel do podkładu (zdjęcia pędzli)

Kolejnym sposobem nakładania podkładu jest pędzel. Do wyboru jest kilka kształtów i rodzajów. Najpopularniejsze to:

  • wąski z zaokrąglonym włosiem
  • płaski
  • z mieszanego włosia.

Wybór kształtu i rodzaju włosia zależy od osobistych preferencji. Aplikacja podkładu pędzlem jest szybka i wygodna, kosmetyk rozprowadza się łatwo i dokładnie. Pędzel łatwo także utrzymać w czystości – wystarczy umycie włosia w delikatnym szamponie, płynie micelarnym czy spryskanie go płynem do czyszczenia pędzli.


Dla niewprawionej ręki wyzwaniem może okazać się równomierne rozprowadzenie kosmetyku. Zbyt mocny (lub zbyt słaby) nacisk pędzla może powodować powstawanie smug. Kluczem do sukcesu jest wyczucie, którego nabiera się już po niedługim czasie pracy z wybranym pędzlem.

Rada: przed aplikacją podkładu za pomocą pędzla zwilż go wodą. Podobnie, jak w przypadku gąbeczki, podkład nie będzie wchodził między włoski.

Reasumując: optymalną metodą nakładania podkładu wydaje się być gąbeczka. Poradzi sobie z nią nawet początkująca osoba, a efekt będzie naturalny i subtelny.

Zasada 4 – trwały makijaż, a technika nakładania kosmetyków na twarz

Wybór podkładu i akcesoriów do jego nakładania to nie wszystko. Równie ważna jest technika aplikacji fluidu. Żelazną zasadą jest w tym przypadku: „im mniej, tym lepiej”.

Zacznij od nałożenia cieniutkiej warstwy kosmetyku. Krycie zawsze możesz budować, aplikując dodatkowe warstwy. W drugą stronę (za dużo podkładu na twarzy) nie jest już tak łatwo. Zanim zbierzesz nadmiar fluidu, część zdąży już zaschnąć, a to najprostsza droga do plam i smug.

Podkład warto zawsze wycisnąć na grzbiet dłoni i nabierać go na palce/pędzel/gąbkę stamtąd. Pozwala to na dokładne odmierzenie potrzebnej ilości.

Zacznij od punktowej aplikacji: na policzki przy nosie, czoło, brodę. Podkład rozcieraj delikatnie w stronę zewnętrznych krawędzi twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem skroni i linii żuchwy. Dopiero gdy warstwa będzie idealnie rozprowadzona, możesz nałożyć kolejną – w ten sam sposób.

Aplikacja pędzlem: jeśli używasz płaskiego pędzla, nie wykonuj kolistych ruchów. Zawsze niech będzie to delikatne rozcieranie, od środka, do zewnętrznych krawędzi twarzy.

Aplikacja palcami: przed nałożeniem podkładu rozgrzej dłonie – kosmetyk stanie się bardziej podatny na rozcieranie. Jeśli podkład jest gęsty, nakładając go palcami, niemal na pewno zrobisz smugi. W takim przypadku lepiej użyć gąbeczki.

Aplikacja gąbeczką: podkład możesz nałożyć bezpośrednio na zwilżoną gąbkę lub wycisnąć na grzbiet dłoni i maczać w nim gąbeczkę. Najlepiej, jeśli kosmetyk na buzię zaaplikujesz punktowo: na czole, policzkach, nosie i brodzie, a następnie rozcierając go, połączysz ze sobą wszystkie strefy. Świetne efekty daje także nakładanie podkładu ruchami stemplującymi, miejsce przy miejscu.

Jak nakładać cienie do powiek?

Podstawą do trwałego makijażu oczu jest baza pod cienie.
Bazę pod cienie musisz dokładnie rozetrzeć. Jeśli zrobią się smugi lub grudki, będą widoczne po nałożeniu cienia.


Cienie najlepiej aplikować pędzlami z miękkiego włosia. Jakość pędzli ma tutaj bardzo duże znaczenie, zbyt sztywne i twarde włosie może powodować problemy w aplikacji kosmetykow a także podrażniać wrażliwe oko klientki.


Rada: staraj się wybierać pędzle dobrej jakości, z naturalnego lub mieszanego włosia. Łatwiej się nimi pracuje i utrzymuje w czystości. Posłużą także dłużej niż tanie akcesoria z syntetycznego włosia.

Zasada 5 – utrwalanie, element trwałego makijażu

Prawidłowe wykonanie makijażu to jedna kwestia. Druga – to jego utrwalenie. Sposobów jest kilka. Najbardziej popularny i podstawowy to aplikacja pudru. Podobnie jak podkład, powinien być dobrany adekwatnie do potrzeb i rodzaju skóry.


Cera sucha podkreślona pudrem matującym będzie wyglądać na jeszcze bardziej suchą, podobnie jak cera dojrzała – puder matujący podkreśli zmarszczki. W tych przypadkach lepiej sprawdzi się puder rozświetlający, dający satynowe wykończenie.

Sposób aplikacji pudru to kolejna kwestia. Najlepiej zrobić to dużym, miękkim pędzlem do pudru. Podobnie jak w przypadku podkładu, lepiej nakładać go warstwami. Nabierz niewielką ilość pudru na pędzel, strzep go i delikatnie omieć buzię. Jeśli nałożysz za dużo kosmetyku, możesz zniszczyć cały efekt makijażu i stworzyć efekt maski.

Jeśli nie wiesz, jaki odcień pudru wybrać – postaw na transparentny. Bezpiecznym wyborem są pudry mineralne i ryżowe.


Rada: jeśli masz tłustą cerę, która bardzo szybko "wyświeca" się w strefie T, użyj bibułek matujących, dzięki nim zniwelujesz efekt błyszczenia się skóry bez naruszenia makijażu.

Puder jednak nie nadaje się zupełnie do utrwalenia makijażu oczu. Jak zapobiec zbieraniu się cieni w załamaniu powieki i ich spływaniu? Podstawą przedłużenia ich trwałości jest wspomniana baza. Warto jednak użyć także specjalnego fixera w sprayu, do wykończenia makijażu. Z odległości około 20 centymetrów rozpyl mgiełkę na całej twarzy.


Uwaga: w czasie aplikacji zamknij oczy i usta. Takie mgiełki utrwalające tworzą wodoodporną warstwę ochronną, zapobiegającą spływaniu makijażu.

Rada: ze względu na zawartość silikonów w składzie fixerów, nie zaleca się stosowania ich na co dzień. Utrudniają oddychanie skórze, co skutkować może zapychaniem porów i powstawaniem wyprysków. Do utrwalenia codziennego makijażu wystarczy odpowiedni do rodzaju cery puder i bibułki matujące.

Niektóre panie do utrwalenia makijażu sięgają po… lakier do włosów. To pomysł dość kontrowersyjny, ze względu na przeznaczenie i, co za tym idzie, skład tego kosmetyku.

Pryskanie buzi lakierem do włosów odradza się z kilku względów:

  • alkohol w składzie – wysusza!
  • tworzenie skorupy dosłownie duszącej skórę
  • ryzyko dostania się do oczu, ust lub nosa – podrażnienie i uczulenie są wysoce prawdopodobne.

Podsumowując: trwały makijaż to ten wykonany:

  • na czystej, nawilżonej cerze
  • kosmetykami dobrej jakości
  • kosmetykami przeznaczonymi do makijażu
  • odpowiednimi akcesoriami
  • z umiarem i wyznaniem zasady – mniej znaczy więcej.

Każda z nas może być wizażystką – dla samej siebie, bliskich, a z czasem także klientek w salonie. Podstawą jest cierpliwość, trening odpowiednimi kosmetykami oraz akcesoriami i z uwzględnieniem prawidłowych technik wykonywania makijażu.

Nie bój się eksperymentów – wszak najlepiej uczyć się w praktyce. Pamiętaj jednak przy tym o zachowaniu rozwagi i przestrzeganiu pewnych zasad. Podstawą do wyrobienia ręki jest otwarty umysł, nieskrępowany strachem! Za pierwszym, piątym, a może i dziesiątym razem makijaż nie będzie tak perfekcyjny, jak się tego spodziewałaś. Nie zrażaj się jednak – w końcu, tylko trening czyni mistrza!

3 komentarze to “ Trwały makijaż w 5 krokach”

  1. Ewelina says :Odpowiedz

    Świetny artykuł. Jest w nim uwzględnione każde zagadnienie pomocne do wykonania podstawowego makijażu. Czekam na kolejne podobne artykuły. Może o technikach malowania oka? 🙂 Pozdrawiam

  2. Iwona says :Odpowiedz

    Dziękuję za piękny artykuł, zajmuje eksperymentuję z makijażem Ala na co dzień jestem doradcą w Mary Kay. Chemia skorzystam z szkoleń wizażowych u pani.

    1. Martyna Bernaciak says :Odpowiedz

      Super artykuł są cenne rady o których nie wiedziałam i są bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP