Kępki rzęs, czy rzęsy na pasku - co wybrać?
Każda kobieta zgodzi się zapewne z tym, że największą rolę w makijażu odgrywa właśnie make-up oka. Wyrównanie kolorytu skóry za pomocą podkładów i pudru jest oczywiście bardzo istotną kwestią, jednak najbardziej przykuwają uwagę umiejętne zbudowanie kształtu oka, odpowiednia technika nałożenia cieni oraz rzęs.
Co jednak w przypadku krótkich rzęs, które, nawet jeśli wytuszowane są wydłużającą mascarą, nie będą tworzyć gęstego wachlarza? Jest na to sposób: to rzęsy na pasku i kępki rzęs. Dobra wiadomość jest taka, że każda z nas może zastosować je samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić i którą metodą uzyska się lepsze dla siebie efekty!
Kępki rzęs - szybkie menu:
-
- Potęga podkreślania oczu – rola rzęs w makijażu
- Dla kogo rzęsy na pasku i kępki?
- Co wybrać – rzęsy na klej, czy przedłużanie 1:1?
- Rzęsy na pasku czy kępki? Co wybrać?
- Rodzaje kępek rzęs
- Kępki rzęs – z supełkiem, czy bez?
- Kępki rzęs – materiał syntetyczny czy naturalny?
- Etap 1 – wyciąganie kępek z opakowania
- Etap 2 – moczenie w kleju i przyklejanie między naturalne rzęsy
- Etap 3 – wykończenie makijażu
- Zdejmowanie kępek
- Przewaga kępek nad rzęsami na pasku
Rola rzęs w makijażu
Rzęsy potrafią odmienić cały makijaż, nawet ten bardzo delikatny, który wydawać by się mogło, że nie robi spektakularnego wrażenia. Często samymi rzęsami jesteśmy w stanie zmienić kształt oka, a nawet wyraz całej twarzy.
Dlatego wybierając tusz do rzęs, zwracamy uwagę na trzy najważniejsze cechy:
- wydłużanie,
- pogrubianie,
- rozdzielanie.
Dobierając odpowiedni rodzaj tuszu i szczoteczki, bo ona wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę, możemy uzuskać zadowalający nas efekt.
Czasem jednak naturalne rzęsy są na tyle krótkie i rzadkie, że nawet staranne wytuszowanie ich nawet najlepszą mascarą nie przyniosą oczekiwanego efektu.
Również makijaże na specjalne okazje (ślub, zabawa sylwestrowa, sesja zdjęciowa) wymagają większej staranności i wyraźniejszego podkreślenia oczu. Głównym punktem są właśnie rzęsy!
W sytuacji, kiedy wytuszowaniem naturalnych rzęs nie uda się osiągnąć oczekiwanego efektu wachlarzu, warto sięgnąć po kępki rzęs lub rzęsy na pasku.
Dla kogo rzęsy na pasku i kępki?
Zapewne nieraz będąc w drogerii, zwróciłaś uwagę na szeroki wybór rzęs i kępek. W opakowaniu na półce takie akcesoria wyglądają dość nienaturalnie, a dla wielu wręcz przerysowanie.
Największe zaskoczenie przychodzi jednak wówczas, gdy widzi się efekt na oku. Umiejętnie wybrane i przyklejone kępki czy rzęsy na pasku dają rewelacyjne efekty. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego modelu oraz prawidłowa technika przyklejania.
Kwestia tego, kiedy nosi się rzęsy na pasku lub kępki to indywidualna sprawa. Niektóre panie (szczególnie te, które preferują mocniejsze makijaże) noszą je na co dzień, inne zakładają na wielkie okazje (przede wszystkim na wesela).
Kępki i rzęsy na pasku to idealne rozwiązanie dla każdej kobiety, która:
• ma opadającą powiekę lub dość małe oczy, chce je optycznie „otworzyć” i sprawić wrażenie większych
• ma krótkie lub rzadkie naturalne rzęsy, przez co nawet wytuszowane nie tworzą pożądanego wachlarza
• chce dodać sobie odrobinę nonszalanckiej zalotności
Wybór kępek i rzęs na pasku jest ogromny – od krótkich i mających bardzo naturalny wygląd, do długich, gęstych, kolorowych, a nawet zdobionych brokatem czy cyrkoniami!
Dlatego każda pani znajdzie coś dla siebie: na co dzień i na specjalną okazję. Dzięki kępkom i rzęsom na pasku można zaszaleć, osiągając spektakularny efekt w zaledwie kilkadziesiąt sekund.
Grunt, żeby wybrać odpowiedni model i rodzaj rzęs. Panie mające małe oczy powinny raczej zrezygnować z długich, ciężkich i nienaturalnie podkręconych rzęs na pasku. Można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, tj. przytłoczyć i zmniejszyć oko.
Natomiast te panie, które mają duże, okrągłe oczy powinny wybierać wyraziste modele – w przeciwnym wypadku efekt nie będzie wcale widoczny.
Co wybrać – rzęsy na klej, czy przedłużanie 1:1?
Decydując się na korzystanie z kępek czy rzęs na pasku, trzeba pamiętać, że przed snem bezwzględnie należy je zdejmować! Nie są to produkty, które można nosić przez kilka dni, a już tym bardziej na stałe.
Równie ważne jest umiejętne przyklejanie ich do linii naturalnych rzęs oraz bezpieczne usuwanie. Prawidłowe korzystanie z tych akcesoriów nie wpłynie negatywnie na kondycję naturalnych rzęs, jednak noszenie tych samych produktów przez kilka dni, zrywanie ich na siłę czy nieumiejętne przyklejanie może skutkować:
• osłabieniem, uszkodzeniem, a nawet wyrwaniem naturalnych włosków
• efektem niezadowalającym, sztucznym lub nieestetycznym (widoczny klej, linia łączenia z naturalnymi rzęsami).
Dlatego, jeśli odczuwasz potrzebę przedłużania i zagęszczania rzęs na co dzień, rozważ przedłużanie ich u profesjonalistki. Najpopularniejsze metody to 2:1 i 3:1. Pojedyncze włoski są przyklejane do naturalnych, co daje bardzo naturalny i satysfakcjonujący efekt. Przedłużanie rzęs w gabinecie daje jeszcze jedną przewagę: wystarczy przychodzić na uzupełnienie mniej więcej co 3-4 tygodnie, a przez ten cały czas można cieszyć się naturalnym i eleganckim wyglądem.
Przedłużanych rzęs nie trzeba już tuszować (choć oczywiście dodatkowo można), a efekt utrzymuje się przez kilka tygodni.
Jeżeli jednak zależy Ci jedynie na okazjonalnym efekcie, kępki lub rzęsy na pasku będą lepszym rozwiązaniem.
Rzęsy na pasku, czy kępki? Co wybrać?
Wybór odpowiedniego rodzaju rzęs nie jest łatwym zadaniem, przede wszystkim dla osoby, która sięga po nie po raz pierwszy. Wiele pań chciałoby spróbować odmiany, jednak obawia się, że przyklejanie i zdejmowanie takich rzęs jest trudne i szkodliwe dla naturalnych włosków.
Uspokajamy – jeśli procedurę przeprowadzisz prawidłowo, nic się nie stanie. Przed pierwszym użyciem koniecznie wykonaj próbę uczuleniową na klej!
Rzęsy na pasku dają bardziej wyrazisty efekt, jednak ich założenie wymaga precyzji i pewnej ręki. W przeciwnym wypadku mogą się odklejać, wyglądać nieestetycznie, a klej może być widoczny.
Jedna z najważniejszych zasad makijażu to taka, że lepszy jego brak, niż źle wykonany! Przyklejanie sztucznych rzęs bez wątpienia rządzi się tą samą zasadą.
Jeśli więc jesteś początkująca i zależy Ci na naturalnym efekcie, bez obaw o to, że przy przetarciu oka rzęsy wylądują na stole, wybierz kępki. Łatwiej je przykleić, dają o wiele bardziej naturalny efekt, a te dobrej jakości można bez obaw używać kilkukrotnie (oczywiście po odklejeniu i oczyszczeniu).
Rodzaje kępek rzęs
Rodzajów rzęs w kępkach, tak jak gustów kobiet, jest mnóstwo. Kępki różnią się od siebie:
- długością,
- rodzajem mocowania (posiadają słupek mocujący lub nie),
- gęstością,
- podkręceniem,
- rodzajem materiału – naturalny lub syntetyczny.
Kępki rzęs – z supełkiem, czy bez?
Kępki rzęs z supełkiem (słupkiem) są bardziej widoczne w miejscu łączenia z naturalnymi włoskami, jednak nie powinno to przeszkadzać przy mocnym makijażu (szczególnie wtedy, gdy robi się czarną kreskę na linii rzęs).
Kępki bez supełka, jeśli są wykonane z dobrej jakości materiału, nieraz trudno odróżnić od naturalnych rzęs. Miejsce łączenia z nimi jest praktycznie niezauważalne, dlatego to lepszy wybór dla pań, które nie lubią mocnego podkreślania oka. W tym przypadku nie trzeba tuszować miejsca przyklejenia kolorowymi kosmetykami.
Kępki rzęs – materiał syntetyczny czy naturalny?
Efekt przyklejania kępek rzęs jest w dużej mierze uzależniony od materiału, z jakiego są wykonane. Najczęściej do wyboru są kępki z syntetycznego materiału oraz z jedwabiu.
Najbardziej naturalny wygląd zapewniają kępki jedwabne, jednak dobrze wykonane rzęsy syntetyczne również mogą prezentować się rewelacyjnie.
Jaką długość kępek wybrać?
Poszczególne rodzaje kępek rzęs różnią się od siebie również długością. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.
Teatralne, zadziorne, ale jednocześnie niewinne spojrzenie? Taki look zapewnią Ci długie kępki przyczepione w zewnętrznym kąciku.
Wolisz nierzucający się w oczy efekt? Lepsze będą kępki średniej długości.
Kupując sztuczne rzęsy, warto wybrać zestaw, w którym znajdziesz kępki różnej długości. Po pierwsze, taka opcja jest korzystniejsza cenowo, niż kupowanie osobno zestawów o różnych długościach.
Po drugie zwiększasz w ten sposób możliwości. Dłuższe kępki możesz przykleić w zewnętrznym kąciku, średnie – pośrodku, a najkrótsze w wewnętrznym kąciku oka. W ten sposób idealnie dopasujesz je do naturalnego obrysu oka.
Jak przykleić kępki rzęs?
Zdecydowałaś się na uzupełnienie makijażu właśnie kępkami rzęs? Wybrałaś już te, które chcesz przykleić? Teraz pozostaje już ostatnia kwestia, czyli prawidłowe ich przymocowanie.
Oprócz rzęs potrzebować będziesz również specjalnej pęsety oraz kleju. Zwróć uwagę na to, by klej był wysokiej jakości. To od niego zależy nie tylko trwałość stylizacji, ale także stan Twoich naturalnych włosków.
Klej nie może być ani za słaby (rzęsy odpadną), ani za silny (przy zdejmowaniu na siłę możesz uszkodzić swoje rzęsy). Musi być również atestowany (unikaj zakupów „u chińczyka”), a najlepiej hipoalergiczny.
Niezależnie od tego, czy już kiedyś przyklejałaś rzęsy, czy nie, na kilkanaście godzin przed aplikacją przeprowadź próbę uczuleniową na klej.
Etap 1 – wyciąganie kępek z opakowania
Ten punkt może wydawać się w pierwszej chwili absurdalny, jednak jest jak najbardziej uzasadniony. Kępki są niewielkie i delikatne, dlatego niewprawiona ręka może uszkodzić je już na etapie wyciągania z opakowania. Pamiętaj, aby wyciągać kępki z opakowania od strony węzełka, nie stracą wtedy swojego kształtu, robiąc to na odwrót, niestety możesz je uszkodzić i nie będą się nadawać do aplikacji.
Dlatego warto potrenować najpierw „na sucho”. Następnie przykładaj wybraną kępkę w miejsce, w którym chciałabyś, aby docelowo się znalazła, jednak bez kleju.
Dopiero gdy kępki będziesz wyciągać i przykładać do oka pewną ręką, możesz spróbować normalnej aplikacji z klejem.
Etap 2 – moczenie w kleju i przyklejanie między naturalne rzęsy
Najpierw wykonaj makijaż oka – nanieś cienie lub/i kreskę eyelinerem, a następnie wytuszuj rzęsy. Wybraną kępkę zamocz delikatnie w kleju i umieść ją pomiędzy rzęsami. Dociśnij i poczekaj chwilę, aż klej się zwiąże. Kępki kleimy zawsze na wpółotwartym oku (najprościej- klientka powinna patrzeć w dół na swoje kolana).
Jeśli nabrałaś nadmiar kleju, to na tym etapie możesz go jeszcze zetrzeć, najlepiej silikonowym patyczkiem kosmetycznym (zwykły z watą może zostawić niechciane nitki).
Etap 3 – wykończenie makijażu
Kępki umieszczaj w miarę równych odstępach, by zapewnić sobie naturalny efekt. Teraz pozostaje już tylko wykończenie makijażu – możesz ponownie wytuszować rzęsy, razem z tymi doklejonymi. W ten sposób jeszcze bardziej zatrzesz granicę między włoskami naturalnymi a syntetycznymi.
Zdejmowanie kępek
Pamiętaj o tym, by przed snem zawsze zrobić demakijaż i zdjąć sztuczne rzęsy. Nie są one przeznaczone do noszenia dłuższego niż kilkanaście godzin jednorazowo. Takie postępowanie może grozić nie tylko podrażnieniem powieki, ale także uczuleniem i namnożeniem się bakterii. Stąd do infekcji już prosta i krótka droga.
Pod żadnym pozorem kępek nie można wyrywać na siłę! W ten sposób wyrwiesz lub naderwiesz naturalne rzęsy, możesz także spowodować podrażnienie powieki.
Klej do sztucznych rzęs rozpuszcza się pod wpływem olejków. Wystarczy, że na wacik naniesiesz dwufazowy płyn do demakijażu lub olej rozrobiony z wodą i przyłożysz do zamkniętego oka na kilkanaście sekund. Następnie delikatnie pocieraj oko (w jedną stronę, nie ruchami okrężnymi).
Im dłużej przytrzymasz nasączony wacik, tym bardziej klej się rozpuści i usunięcie kępek będzie łatwiejsze.
Przewaga kępek nad rzęsami na pasku
Jeśli do tej pory zastanawiałaś się, jak przykleić kępki rzęs, odpowiedź jest prosta – delikatnie i z wyczuciem. Aplikacja jest bardzo prosta, a efekt po prostu ładniejszy i subtelniejszy niż w przypadku rzęs na pasku.
Kępki dają również większe możliwości. Możesz dokleić 2-3 albo kilka, w różnych miejscach. Dzięki temu możesz wzmocnić ten obszar oka, który tego potrzebuje. Rzęsy na pasku są zazwyczaj jednej długości, co już zawęża dostosowanie efektu.
Z aplikacją poradzi sobie także początkująca osoba, a miejsce łączenia z naturalnymi włoskami łatwiej zamaskować.
Jeżeli masz problem z klejeniem kępek rzęs, lub chcesz o coś dodatkowo zapytać, napisz w komentarzu poniżej.
Dzień dobry,
Klejenie kępek dla mnie to katorga przede wszystkim zajmuje mi to 30min. Czy jest jakiś sposób, żeby to robić szybciej ? Może coś źle Ja robię 🤔.
Bardzo lubię klejenie rzęs na pasku szybciej, bardziej efektowniej i mniej nerwów. Fakt , że z długością trzeba uważać i skrupulatnie je dobierać.
Jedyny sposób, aby robić to szybciej to dać sobie troszkę czasu i kleić jak najczęściej :). Ja już się tak wyrobiłam, że zajmuje mi to 15 min (jedno i drugie oko) i uważam, że krócej się nie da. Jest to czasochłonny proces niestety. Ja przyjmuję klientki co 1,5 h. Według mnie właśnie kępki dają ładniejszy efekt, można z nich stworzyć efekt naturalny do mega wachalarza-co kto lubi. 🙂