Jak zostać makijażystką w 5 krokach?

 

Nie pieniądze, a makijaż to najlepszy przyjaciel kobiet! Czasem nawet delikatne podkreślenie urody kolorowymi kosmetykami poprawia humor i dodaje pewności siebie. Podstawą jest jednak wyczucie i znajomość pewnych zasad, warunkujących estetyczny wygląd i jego trwałość.

Malujesz siebie, a może nawet okazjonalnie koleżanki i myślisz o tym, by rozwinąć swoje umiejętności? Myślisz o wejściu w branżę beauty i rozpoczęciu działalności jako wizażystka? Nie wiesz, czy się do tego nadajesz i jak zacząć? Każda (i każdy!) z nas może stać się profesjonalistą. Nic nie przychodzi oczywiście od razu, a droga czasem bywa dłuższa i bardziej kręta niż wydaje się na początku. Starania są jednak warte efektu.

Jak zacząć przygodę z makijażem? Krok pierwszy - odkrycie pasji

Często robisz sobie pełny makijaż, a koleżanki pytają, kto tak ładnie Cię pomalował. Przyjaciółki proszą Cię o to, byś zrobiła im make - up na ślub czy imprezę, a Ciebie bardzo cieszy wizja przetestowania przy okazji nowego makijażu. Przy tym chętnie śledzisz nowości w świecie beauty, w Social mediach śledzisz różne kanały znanych (i mniej znanych) wizażystek. To niewątpliwie znak, że drzemie w Tobie lub właśnie rozbudza się pasja do makijażu! To pierwszy i zdecydowanie najważniejszy krok do rozpoczęcia, a następnie rozwijania kariery w świecie wizażu.

W zawodzie makijażystki ważniejszy niż wykształcenie jest chłonny, otwarty umysł do nauki i odwaga. Wyobraźnia i kreatywność to najważniejsze cechy dobrej makijażystki.

Krok drugi: zbuduj merytoryczne zaplecze

Jak zostać makijażystką, jeśli do tej pory malowałaś tylko siebie, ewentualnie koleżanki od czasu do czasu? Czy Twoje umiejętności są wystarczające do tego, by wyjść „z domu” i wykonywać makijaż innym? Czy na początku drogi wypada brać pieniądze za swoje usługi? Na jakich kosmetykach pracować? Czego potrzebuje początkująca makijażystka? Te i wiele innych pytań i wątpliwości to codzienność tych, którzy chcą spróbować swoich sił w profesjonalnym świecie pędzli i kolorowych kosmetyków.

Początki makijażowej przygody bywają bardzo trudne. Szczególnie wówczas, gdy narzucimy sobie zbyt szybkie tempo i za duże wymagania!

Podstawowym błędem jest próba odwzorowania zaawansowanych, profesjonalnych propozycji – po pierwsze bez użycia trików znanych tylko danej makijażystce, po drugie bez odpowiednich akcesoriów. Trzeci problem to tzw. rzucanie się z motyką na słońce, czyli próba wykonania zaawansowanego technicznie makijażu bez pewnych umiejętności, znajomości technik i rozumienia genezy niektórych kroków.

Wejście na rynek i przebicie się przez konkurencję nie jest łatwe. Dlatego nie możesz popełnić falstartu. Musisz być przygotowana zarówno merytorycznie (mieć wiedzę o kosmetykach i technikach makijażu) oraz praktycznie (wiedzieć, co jest must have w kufrze i w co się zaopatrzyć). Aby Ci pomóc w tym pierwszym kroku, przygotowałam kurs wideo:
Makeup Masterclass

Kolejny krok to budowanie praktycznych fundamentów. To znaczy-musisz poznać kilka technik makijażu profesjonalnego i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... Staraj się odtwarzać makijaże z tutoriali lub inspiracji-na sobie, lub koleżankach. Swoje prace poddawaj ocenie innych osób: amatorek (to Twoje potencjalne klientki-sprawdź, jaki będzie odbiór Twoich prac) i profesjonalistek (spojrzą na Twoje makijaże chłodnym okiem, wskazując ewentualne błędy czy niedociągnięcia pod kątem technicznym). 

W mediach społecznościowych, na przykład na Facebooku, istnieje wiele grup zrzeszających właśnie miłośniczki kolorowych makijaży. Dodawaj tam zdjęcia swoich prac z prośbą o ocenę. Świeże spojrzenie wielu ludzi to bezcenne wskazówki! Swoje prace możesz również przesłać do mnie, abym je oceniła.

Istotną kwestią jest to, aby uczyć się od profesjonalistek - dzięki temu od samego początku nabierzesz dobrych nawyków przy tworzeniu makijażu. Jeśli skorzystasz z kursu u mało doświadczonej makijażystki, może skończyć się to powielaniem jej błędów, co utrudni Ci dalszy rozwój.

Droga na szczyt zawsze musi przebiegać etapami, na których sukcesywnie podnosi się poprzeczkę.

Na początku trzeba więc nauczyć się podstaw. Trzeba zacząć od:

  • określenia rodzaju cery dzięki temu dobierzesz odpowiednią pielęgnację oraz podkład,
  • nauka idealnego blendowania, odpowiednia praca z narzędziem to połowa sukcesu,
  • czystość i estetyka w wykonanym makijażu,

 

Ważna kwestia, to stan cery. Makijaż powinien być nakładany zawsze na skórę oczyszczoną, nawilżoną i złuszczoną. To jeden z najistotniejszych punktów dobrze wykonanego makijażu, o którym wielu zapomina. Źle dobrana pielęgnacja a co za tym idzie również podkład lub mieszanka podkładów spowodują katastrofę, ponieważ makijaż nie będzie trwały. Warto poinformować klientkę, aby dzień wcześniej wykonała delikatny peeling twarzy, to bardzo ułatwi Ci pracę.

Wiele osób myśli, że praca z narzędziem, czyli w tym przypadku pędzlem jest nieistotna. Wręcz przeciwnie, to, w jaki sposób nabieramy produkt na pędzel, jak go przystawiamy do powieki, w jaki sposób blendujemy oraz jaki rodzaj włosia wybierzemy, ma bardzo duży wpływ na efekt w makijażu oka. 

Zadbanie o to, żeby makijaż był czysty i estetyczny to 80% sukcesu. Nawet bardzo delikatny makijaż można wykonać bardzo nieestetycznie, co będzie skutkowało w negatywnym odbiorze u klientek.

WAŻNE: Korektor, podkład czy puder, naniesione na nawarstwiony, martwy naskórek czy przesuszoną skórę, zawsze będą wyglądać nieestetycznie!

Krok trzeci - uporządkuj dotychczasową wiedzę i zdobądź nową! 

Zaopatrywanie się we wszystkie możliwe rodzaje pędzli, gąbeczek i akcesoriów na samym początku nie jest wcale potrzebne, podobnie jak kupowanie kosmetyków wyłącznie z górnej półki.

Posługiwanie się profesjonalnym sprzętem i kosmetykami nie doda umiejętności, jeśli ich nie masz. Dlatego na początku drogi lepiej postawić na dobre jakościowo, ale niekoniecznie bardzo drogie akcesoria. Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się, co ja polecam na początku kupić, sprawdź materiał: Jak Zaopatrzyć Kufer.  

Z czasem zapewne będziesz je sukcesywnie wymieniać na lepsze pozycje, jednak najpierw przekonaj się, czy zawód makijażystki jest dla Ciebie. Wiele pań rezygnuje z malowania innych osób po jakimś czasie, stwierdzając, że jednak wolą wykonywać makijaże tylko sobie.

Daj sobie więc czas i zacznij od podstaw, a dopiero, gdy będziesz już mieć pewną rękę – wchodź w kolejne wyzwania!

Na początku może być ciężko, twoje makijaże nie będą tak idealne jak te pokazywane w mediach społecznościowych przez zaawansowane makijażystki, ale wszystko jest do osiągnięcia. Mobilizacja, systematyczność oraz chęć do pracy nad własnym rozwojem z biegiem czasu będą przynosiły pożądane efekty!

Krok czwarty - doszlifuj technikę i potwierdź swoje umiejętności certyfikatem!

Czujesz się już dość pewnie i marzysz o tym, żeby swoje hobby przekuć w zawód? Jesteś już coraz bliżej, ale nie rzucaj się jeszcze z motyką na słońce. Aby wejść pewnie na rynek, doszlifuj technikę i utwierdź się, że jesteś gotowa, otrzymując certyfikat. 

Najprościej i najefektywniej osiągniesz to, wybierając się na profesjonalny kurs makijażu. Na takich warsztatach będziesz miała okazję treningu pod czujnym okiem profesjonalistek, które dosłownie poprowadzą Cię za rękę, pomagając wykonać w pełni profesjonalny makijaż. 

Nie ma reguły na to, czy aby być profesjonalistą, trzeba mieć wykształcenie kierunkowe. To kwestia indywidualna. Jedni mają mnóstwo pomysłów i wyczucia i potrzebują jedynie nakierowania, inni muszą uczyć się od podstaw pod okiem profesjonalisty.

Warto zawsze szkolić się pod okiem mistrzów w swoim fachu. Pomoże to usystematyzować dotychczasową wiedzę, poznać kilka sztuczek, o których nie przeczytasz w Internecie (autorskie pomysły prowadzących).

Posiadanie certyfikatu czy dyplomu potwierdzającego ukończenie szkoły, kursy czy chociażby szkolenia, na pewno uwiarygadnia Cię w oczach potencjalnych klientów.

Krok piąty  - daj się zauważyć! 

Umiejętności i zapał do pracy to jedna kwestia, druga - to wypromowanie swojej działalności. Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na to jest założenie profili w social mediach.

Obecność w sieci to dziś niemal podstawa promowania jakiegokolwiek biznesu. Podstawą będzie więc profil w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Instagramie i Facebooku.

Po pierwsze-pozwalają na prezentowanie swoich dzieł. Po drugie-w ten sposób najłatwiej dasz się zauważyć szerszemu gronu potencjalnych klientek. Po trzecie-taka reklama jest bezpłatna! 

Dobrze widziani są również ci przedsiębiorcy, którzy mają swoją stronę internetową. Darmowe szablony, przystosowane na przykład pod proste portfolio, umożliwiają stworzenie wizytówki w kilku krokach nawet przez osoby, które z projektowaniem stron nie mają nic wspólnego.

Poproś zadowolone z Twojej pracy osoby o wystawienie opinii – potencjalni klienci przed wyborem usługodawcy sugerują się najczęściej właśnie opiniami wcześniejszych klientów.

Jeszcze kilka (nie) oczywistych kwestii, o których trzeba pamiętać, zanim zaczniesz malować

Pierwsza zasada dobrego makijażu brzmi: lepszy jego brak niż źle wykonany! Druga – mniej znaczy więcej. Zacznij zawsze od nałożenia cienkiej warstwy kosmetyku – krycie zawsze możesz budować, dodając kolejne warstwy. Jeśli nałożysz zbyt dużo korektora czy podkładu naraz, a w dodatku nierównomiernie rozprowadzisz kosmetyk, stworzysz efekt sztucznej maski, a przy tym prawie na pewno powstaną smugi i plamy.

Nie chciej również od razu tworzyć zaawansowanych technicznie makijaży – szczególnie jeśli nie masz jeszcze do końca opanowanych podstaw i masz jeszcze niepewną rękę. W przeciwnym wypadku na pewno zrazisz i poddasz się szybciej, niż myślisz. To zła droga, którą zdecydowanie nie warto iść.

Niezależnie od tego, czy masz już podstawy w malowaniu samej siebie i chcesz iść dalej, czy też uważasz, że warto spróbować malować klientki, przygotuj się do tego odpowiednio!

Znasz podstawy, czyli:

  • potrafisz dobrać gamę kolorystyczną odpowiednią dla danej osoby
  • zastosować kosmetyki adekwatne do wieku, potrzeb skóry i okazji
  • nakładać kosmetyki równo i estetycznie?

W takim razie więcej niż połowa drogi do bycia profesjonalistką jest już za Tobą! Opanowanie podstaw i rozumienie pewnych zasad to punkt wyjścia do tego, by stawiać przed sobą kolejne wyzwania i każdy kolejny make-up wykonywać o „level” wyżej!

Jak stać się makijażystką? Przepis w skrócie

Podsumowując – nie od razu Kraków zbudowano! Droga do perfekcji wiedzie przez wiele momentów załamania, ale także przez praktykę. Najważniejsze jest odkrycie w sobie pasji i postawienie pierwszego kroku. 

Szukaj pomysłów, konfrontuj je z szerszą publiką, nie bój się eksperymentować, przyjmuj konstruktywne uwagi. Reklamuj się w sieci i nie zamykaj na nowości.

Podstawą pracy makijażystki jest zamiłowanie do tego, co się robi, a także chłonny umysł.

NIE ZRAŻAJ SIĘ ! JA KIEDYŚ RÓWNIEŻ ZACZYNAŁAM , BYŁAM W TYM  SAMYM MIEJSCU CO TY ! UWIERZ MI CIĘŻKA PRACA PRZYNIESIE POŻĄDANE EFEKTY !

6 komentarzy to “ Jak zostać makijażystką w 5 krokach?”

  1. joanna says :Odpowiedz

    super artykuł!! dodał mi pewności siebie i przekonania;) pozdrawiam

    1. Milena Tomkowska says :Odpowiedz

      Super i powodzenia!
      Pozdrawiam

      1. Dominika says :Odpowiedz

        Super, zawsze z przyjemnością czytam twoje cenne „wskazówki”. Tak dalej Milena-trzymam kciuki i pozdrawiam:)

  2. Bardzo wazne informacje, dodały mi wiekszej prwnosci siebie. Dziekuje Bardzo 🥰

  3. Karolina Placek says :Odpowiedz

    Świetny artykuł ❤️jestem po szkoleniu Makeup Matsercalss,dzięki Tobie już jestem też po indywidualnym szkoleniu z makijażu i zaczynam swoją przygodę jako makijażystka. Jesteś niesamowicie motywującą osobą i chętnie przyjdę kiedyś do Ciebie ma szkolenie stacjonarnie. Jeszcze raz dziękuję 💐

    1. Milena Tomkowska says :Odpowiedz

      Dziękuję :). Sama kiedyś połknęłam bakcyla makijażu. Nigdy nie wiemy, dokąd nas ona zaprowadzi, dopóki nie zaczniemy podążać tą drogą. Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP